Батьківський лекторій

Поради на щодень

1. Утримуйтесь від принижень дитини образливим словомдемонстрацією своєї влади над неюпогрозою позбавити обіцяногофізичних покарань.

2. Не кажіть малюковіщо не любите йогоколи він скоїв щось поганеослухавсяобразив когосьпогано виконав завдання тощоВажливо розвести у свідомості дитини оцінку її вчинківякостей,результатів у конкрет­ній життєвій ситуації та оцінку як людини в ціломуосо­бистостірідної істотиЧасткова й узагальнена оцінки — різні речі. Прихильність батьків має бути незапереч­ною,стабільноюнезалежною від ситуації. Доцільно сказати: "Ти знаєшяк я тебе люблюСаме тому мені боляче бачити тебе неслухняною (сердитою...)".

3. Ніколи не відмовляйте дитині у підтримці й допо­мозіВони засвідчуютьщо малюк завжди може поклас­тися на дорослогорозраховувати на ньогопочуватися захищеним.

4. Утримуйтеся від бажання соромити свою дитину при сторонніхрозповідати іншим про її проблеми та недолікикарати в присутності значущих для неї людей.

5. Відмовтеся від звички порівнювати свою дитину з іншими. По-першеце погано орієнтує вас самих та й дитину в її реальних можливостяхПо-другев такий спосіб ви спонукаєте її на самоїдство,невдово­леність собоюревнощізаздрість тощоДо того ж по­ряд з нами завжди є людиякі щось уміють краще за насвправнішірозумнішіуспішнішіТож чи варто йти по життю пригніченим,невпевненимнезадоволеним собоюКраще налаштувати малюка на тещо кожна людина має свої чесноти й вадисильні й слабкі сторо­ниМи не кращі і не гірші за іншиха різні. Знайдіть у дитині їїсильні сторонипозитивно оцініть їхпорівнюйте її із самою собою— вчорашньоюсьогоднішньоюймо­вірною завтрашньоюЦе  хороший орієнтирдає лю­диніу тому числі й маленькійжиттєвісили.

6. Не намагайтеся примусом звільнити дитину від страхів (темрявиводи, замкне - ного просторутварин тощо). Страх ґрунтується здебільшого на пережитому ма -люком неприємному досвіді,негативних життєвих вра­женняхОсобливо небезпеч- но вдаватися до примусових дій щодо чутливихвразливихемоційно нерівнова- жених дітейЦе може продукувати неврозинедовірливе ставлення до дорослихзамкненість як рису характеру.

7. Пам'ятайте: запорукою повноцінного особистісного розвитку дитини раннього віку є спокійне навколиш­нє середовищеНадто голосна музикакрики дорослихзловживання оціннимисудженнямиперепади в настроях та оцінках дорослих заважають малюкові зосередитисястворюють дискомфортвідчуття незахищеностівиво­дять з рівноваги.

8.Не варто штучно прискорювати розвитокОсобис­тість розвивається в своєму темпіритміРадійте кожно­му дневіпрожитому разом з малюкомкожному кроку на шляху його становлення,кожномунавіть незначно­му досягненню на складному шляху особистісного зро­станняПоважайте складну роботу внутрішнього самобудівництва дитинизрозумілоз вашою допомогою тапідтримкоюДопоможіть малюковіжиттєвий шлях якого лише розпочинаєтьсянавчитися жити влас­ними силами.

9.Контролюючи дії маленької дитинине поспішайте оцінювати їхСпробуйте поспостерігати за малюком пев­ний часусвідомити мотиви його поведінкиКонтроль дорослого має бути зваженоюперевіркою життєвих досягнень дитиниоблікомобстеженнямексперти­зоюнаглядомпроте не цензурою і покараннямЦе — допоміжнийа не каральний інструмент!

10.Будьте для дитини водночас щирим І зацікавле­ним партнером по спілкуваннювихователемякий ство­рює розвивальні для особистісного зростання умовиучителемякий не лише збагачуєзнаннями та вміння­миа й формує пізнавальну активністьпсихотерапев­томякий "доглядає за душею", допомагає дитині вийти зі стану депресіїзабезпечує різнобарвність життєвих вражень,виступає свого роду "амортизатором", який пом'якшує впливи зовнішнього середовища.

Підготуйте дитину до дитячого садка